EEF-SX0D331XR
  • 1
Mega Source # : MEGA-EEF-SX0D331XR
Manufacturer : Panasonic
Packaging : Cut Tape (CT)
Description : CAP ALUM POLY 330UF 20% 2V SMD
RoHS Compliant : Lead free / RoHS Compliant
Voltage - Rated : 2V
Type : Polymer
Tolerance : ±20%
Size / Dimension : 0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Series : SP-Cap SX
Package / Case : 2917 (7343 Metric)
Other Names : PCE4818CT
Operating Temperature : -55°C ~ 105°C
Mounting Type : Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) : 3 (168 Hours)
Manufacturer Standard Lead Time : 15 Weeks
Lifetime @ Temp. : 2000 Hrs @ 105°C
Lead Free Status / RoHS Status : Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max) : 0.079" (2.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance) : 6 mOhm
Detailed Description : 330µF 2V Aluminum Polymer Capacitor 2917 (7343 Metric) 6 mOhm 2000 Hrs @ 105°C
Capacitance : 330µF