SPA101M0ER
  • 1
Mega Source # : MEGA-SPA101M0ER
Manufacturer : CDE (Cornell Dubilier Electronics)
Packaging : Tape & Reel (TR)
Description : CAP ALUM POLY 100UF 20% 2.5V SMD
RoHS Compliant : Lead free / RoHS Compliant
Voltage - Rated : 2.5V
Type : Polymer
Tolerance : ±20%
Surface Mount Land Size : 0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Size / Dimension : 0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Series : SPA
Ripple Current @ High Frequency : 3A @ 100kHz
Package / Case : 2917 (7343 Metric)
Operating Temperature : -40°C ~ 105°C
Mounting Type : Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) : 3 (168 Hours)
Lifetime @ Temp. : 1000 Hrs @ 105°C
Lead Free Status / RoHS Status : Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max) : 0.071" (1.80mm)
ESR (Equivalent Series Resistance) : 9 mOhm
Detailed Description : 100µF 2.5V Aluminum Polymer Capacitor 2917 (7343 Metric) 9 mOhm 1000 Hrs @ 105°C
Capacitance : 100µF