407DCN2R7K
  • 1
Mega Source # : MEGA-407DCN2R7K
Manufacturer : Illinois Capacitor (Cornell Dubilier Electronics)
Packaging : Bulk
Description : CAP 400F 10% 2.7V T/H
RoHS Compliant : Lead free / RoHS Compliant
Voltage - Rated : 2.7V
Tolerance : ±10%
Termination : PC Pins
Size / Dimension : 1.378" Dia (35.00mm)
Series : DCN
Package / Case : Radial, Can - Snap-In
Operating Temperature : -40°C ~ 60°C
Mounting Type : Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL) : 1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time : 22 Weeks
Lifetime @ Temp. : 1000 Hrs @ 60°C
Lead Spacing : 0.886" (22.50mm)
Lead Free Status / RoHS Status : Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max) : 2.441" (62.00mm)
Detailed Description : 400F (EDLC) Supercapacitor 2.7V Radial, Can - Snap-In 1000 Hrs @ 60°C
Capacitance : 400F