B125S15A
Product Categories
Shikun Electronics Co., Ltd
Contact Now
B125S15A
Mfr.Part # : B125S15A
Manufacturer : Diotec Semiconductor
Description : 1PH BRIDGE SO-DIL 250V 1.5A
Stock : 3000
Product Category : Diodes - Bridge Rectifiers
Current - Average Rectified (Io) : 1.5 A
Current - Reverse Leakage @ Vr : 5 µA @ 250 V
Diode Type : Single Phase
Mounting Type : Surface Mount
Operating Temperature : -50°C ~ 150°C (TJ)
Package / Case : TO-269AA, 4-BESOP
Product Status : Active
Supplier Device Package : 4-SOIC
Technology : Standard
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If : 1.1 V @ 1 A
Voltage - Peak Reverse (Max) : 250 V