GGV8R531
Mega Source # : MEGA-GGV8R531
Manufacturer : Sprague Goodman
Packaging : Bulk
Description : CAP TRIMMER 0.8-8.5PF 1250V SMD
RoHS Compliant : Lead free / RoHS Compliant
Voltage - Rated : 1250V
Size / Dimension : 0.312" Dia (7.92mm)
Series : PISTONCAP®
Q @ Freq : 500 @ 20MHz
Operating Temperature : -55°C ~ 125°C
Mounting Type : Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) : 1 (Unlimited)
Lead Free Status / RoHS Status : Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max) : 0.633" (16.10mm)
Features : Sealed
Dielectric Material : Glass
Detailed Description : 0.8 ~ 8.5pF Trimmer Capacitor 1250V Top Surface Mount
Capacitance Range : 0.8 ~ 8.5pF