GQL1R800
  • 1
Mega Source # : MEGA-GQL1R800
Manufacturer : Sprague Goodman
Packaging : Bulk
Description : CAP TRIMMER 0.6-1.8PF 750V TH
RoHS Compliant : Lead free / RoHS Compliant
Voltage - Rated : 750V
Size / Dimension : 0.312" Dia (7.92mm)
Series : PISTONCAP®
Q @ Freq : 1500 @ 20MHz
Other Names : GQL1R800-ND
SG9241
Operating Temperature : -55°C ~ 150°C
Mounting Type : Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL) : 1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time : 11 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status : Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max) : 0.656" (16.66mm)
Features : Sealed
Dielectric Material : Quartz
Detailed Description : 0.6 ~ 1.8pF Trimmer Capacitor 750V Side Through Hole
Capacitance Range : 0.6 ~ 1.8pF