VE13P05750K--
Product Categories
Shikun Electronics Co., Ltd
Contact Now
VE13P05750K--
Mega Source # : MEGA-VE13P05750K--
Manufacturer : AVX (KYOCERA AVX)
Packaging : Bulk
Description : VARISTOR 910V 3.5KA DISC 13MM
RoHS Compliant : Contains lead / RoHS non-compliant
Varistor Voltage (Typ) : 910V
Varistor Voltage (Min) : 819V
Varistor Voltage (Max) : 1.001kV
Package / Case : Disc 13mm
Other Names : VE13P05750K-
Operating Temperature : -40°C ~ 125°C (TA)
Number of Circuits : 1
Mounting Type : Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL) : 1 (Unlimited)
Maximum DC Volts : 730V
Maximum AC Volts : 575V
Lead Free Status / RoHS Status : Contains lead / RoHS non-compliant
Energy : 125J
Detailed Description : 910V 3.5kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 13mm
Current - Surge : 3.5kA
Capacitance @ Frequency : 80pF @ 1kHz