CLS10F40,L3F
Product Categories
Shikun Electronics Co., Ltd
Contact Now
CLS10F40,L3F
Mfr.Part # : CLS10F40,L3F
Manufacturer : Toshiba Electronic Devices and Storage Corporation
Description : SS SCHOTTKY BARRIER DIODE, HIGH-
Stock : 101858
Product Category : Diodes - Rectifiers - Single
Capacitance @ Vr, F : 130pF @ 0V, 1MHz
Current - Average Rectified (Io) : 1A
Current - Reverse Leakage @ Vr : 25 µA @ 40 V
Diode Type : Schottky
Mounting Type : Surface Mount
Operating Temperature - Junction : 150°C
Package / Case : 0402 (1006 Metric)
Product Status : Active
Speed : Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Supplier Device Package : CL2E
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) : 40 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If : 570 mV @ 1 A