ATTINY24-20SSUR
Product Categories
Shikun Electronics Co., Ltd
Contact Now
ATTINY24-20SSUR
Mfr.Part # : ATTINY24-20SSUR
Manufacturer : Microchip Technology
Description : IC MCU 8BIT 2KB FLASH 14SOIC
Stock : 27509
Product Category : Microcontrollers
Connectivity : USI
Core Processor : AVR
Core Size : 8-Bit
Data Converters : A/D 8x10b
EEPROM Size : 128 x 8
Mounting Type : Surface Mount
Number of I/O : 12
Operating Temperature : -40°C ~ 85°C (TA)
Oscillator Type : Internal
Peripherals : Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, Temp Sensor, WDT
Product Status : Active
Program Memory Size : 2KB (1K x 16)
Program Memory Type : FLASH
RAM Size : 128 x 8
Speed : 20MHz
Supplier Device Package : 14-SOIC
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) : 2.7V ~ 5.5V