Z84C0010VEG
Product Categories
Shikun Electronics Co., Ltd
Contact Now
Z84C0010VEG
  • 1
Mfr.Part # : Z84C0010VEG
Manufacturer : Littelfuse
Description : IC MPU Z80 10MHZ 44PLCC
Stock : 5241
Product Category : Microprocessors
Core Processor : Z80
Graphics Acceleration : No
Number of Cores/Bus Width : 1 Core, 8-Bit
Operating Temperature : -40°C ~ 100°C (TA)
Package / Case : 44-LCC (J-Lead)
Product Status : Active
Speed : 10MHz
Supplier Device Package : 44-PLCC
Voltage - I/O : 5.0V