68XR200LF
Mfr.Part # : 68XR200LF
Manufacturer : TT Electronics
Description : TRIMMER 200 OHM 0.5W PC PIN SIDE
Stock : 6000
Product Category : Trimmer Potentiometers
Adjustment Type : Side Adjustment
Mounting Type : Through Hole
Number of Turns : 20
Power (Watts) : 0.5W, 1/2W
Product Status : Active
Resistance : 200 Ohms
Resistive Material : Cermet
Temperature Coefficient : ±100ppm/°C
Termination Style : PC Pins
Tolerance : ±10%