CT6EP503
Mfr.Part # : CT6EP503
Manufacturer : Nidec Copal Electronics
Description : TRIMMER 50K OHM 0.5W PC PIN TOP
Stock : 20961
Product Category : Trimmer Potentiometers
Adjustment Type : Top Adjustment
Mounting Type : Through Hole
Number of Turns : 1
Power (Watts) : 0.5W, 1/2W
Product Status : Active
Resistance : 50 kOhms
Resistive Material : Cermet
Temperature Coefficient : ±100ppm/°C
Termination Style : PC Pins
Tolerance : ±10%