NRF24E2G-REEL7
Product Categories
Shikun Electronics Co., Ltd
Contact Now
NRF24E2G-REEL7
Mfr.Part # : NRF24E2G-REEL7
Manufacturer : Nordic Semiconductor
Description : RF XMITTER GFSK 2.4GHZ 36VFQFN
Stock : 35000
Product Category : RF Transmitters
Antenna Connector : PCB, Surface Mount
Applications : Wireless Game Controllers
Current - Transmitting : 13mA
Data Interface : PCB, Surface Mount
Data Rate (Max) : 1Mbps
Frequency : 2.4GHz
Modulation or Protocol : GFSK
Mounting Type : Surface Mount
Operating Temperature : -40°C ~ 85°C
Package / Case : 36-VFQFN Exposed Pad
Power - Output : 0dBm
Product Status : Obsolete
Supplier Device Package : 36-QFN (6x6)
Voltage - Supply : 1.9V ~ 3.6V