FS24-500-C2
Product Categories
Shikun Electronics Co., Ltd
Contact Now
FS24-500-C2
Mfr.Part # : FS24-500-C2
Manufacturer : Triad Magnetics
Description : PWR XFMR LAMINATED 12VA TH
Stock : 718
Product Category : Power Transformers
Center Tap : No
Current - Output (Max) : Parallel 1A, Series 500mA
Height - Seated (Max) : 36.50mm
Mounting Type : Through Hole
Power - Max : 12VA
Primary Winding(s) : Dual
Product Status : Active
Secondary Winding(s) : Dual
Size / Dimension : 47.63mm L x 39.67mm W
Termination Style : PC Pin
Type : Laminated Core
Voltage - Isolation : 4200Vrms
Voltage - Primary : 115V, 230V
Voltage - Secondary (Full Load) : Parallel 12V, Series 24V